Wiele wskazówek dla projektantów w kontekście ochrony przeciwpożarowej można znaleźć w poradniku „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV wytyczne w zakresie projektowania” opublikowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV.
Zgodnie z wymogami, aby zapewnić ochronę przeciwpożarową należy zadbać o elementy takie jak:
Falownik w takiej instalacji powinien znajdować się w miejscu, gdzie istnieje wymiana powietrza z otoczeniem zewnętrznym. Temperatura takiego miejsca nie powinna przekraczać 35 °C. Ważne jest, aby podłoże na, którym zamieszczone zostanie urządzenie było niepalne. Projektując ułożenie modułów trzeba uwzględnić odpowiednią odległość od ściany oddzielenia przeciwpożarowego.
Połączenia DC powinno się wykonywać przy użyciu szybkozłączek tego samego typu i producenta. Jest to bardzo częsty błąd instalatorów w wyniku, którego dochodzi do pożarów instalacji.
„Im więcej tym lepiej” w tym przypadku hasło to nie ma racji bytu. Im mniej połączeń DC w instalacji fotowoltaicznej tym mniej punktów w których, może powstać łuk elektryczny.
Przewody DC należy prowadzić w metalowych korytach ognioodpornych. Na połączeniach koryt należy zabezpieczyć kable przed ostrymi krawędziami (należy je zabezpieczyć osłoną z tworzywa sztucznego bądź zeszlifować).
W razie zagrożenia niezbędne jest szybkie zlokalizowanie składowych instalacji PV. Każde urządzenie, ale również trasy kablowe powinny być oznaczone w odpowiedni sposób.
Instalacje fotowoltaiczne wykonywane przez Naszą firmę spełniają nowe wymagania. Dodatkowo firma Elektro Control wykonuje wszystkie formalności związane z ochroną przeciwpożarową za Klienta!