inwerter solarny solax x3 pro min

Jaki wybrać falownik do instalacji? Centralny czy z optymalizatorami?

Przy zakupie instalacji PV stoimy przed poważnym wyborem: wybór falownika. Jest to serce instalacji i od niego zależy w dużej mierze działanie instalacji. Nie kierujmy się przy wyborze tylko ceną. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Moduły fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały, który aby mógł trafić do gniazdek elektrycznych, musi być przetworzony na prąd przemienny. Zajmuje się tym urządzenie zwane falownikiem.

Liczba zasilanych faz przez falownik

Pierwszym ważnym kryterium jest liczba zasilanych faz w domu co ma duży wpływ na wybór falownika. Falowniki szeregowe do mocy 3,68 kW są jednofazowe. W przypadku falowników o mocy 3-5 kW dostępne są falowniki jedno- i trójfazowe. Natomiast powyżej mocy 3,68 kW wybieramy falowniki trójfazowe. Porównując ceny tych falowników, falowniki trójfazowe są droższe od tych jednofazowych.

Sprawność falownika

Kolejnym parametrem jest sprawność falownika (η), wyrażona stosunkiem skutecznej elektrycznej mocy wyjściowej prądu AC falownika do elektrycznej mocy wejściowej prądu DC. Mówi ona nam o tym jaki procent energii będzie przetwarzany na prąd przemienny i oddawany do sieci.

Przy porównaniu falowników bierzemy pod uwagę tkz. sprawność europejską. Sprawność ta jest średnią ważoną sprawnością w warunkach nasłonecznienia środkowej Europy.

Funkcja monitorowania pracy

Ważną rzeczą dla inwestora jest monitorowanie pracy instalacji. Większość dostępnych na rynku falowników już posiada monitoring instalacji. Warto zwrócić na to uwagę. Pozwala to na szybkie zidentyfikowanie błędu i serwis. Możemy stale obserwować pracę instalacji, uzyski energii elektrycznej i poszczególne parametry instalacji.

Serwis

Kupując instalację fotowoltaiczną chcemy, aby jej praca była bez zastrzeżeń przez jak najdłuższy czas. Niestety czasami zdarza się, że coś się dzieje z falownikiem. Dlatego decydując się na falownik warto sprawdzić czy jest opcja serwisu w Polsce. Jeśli go nie ma, zostaniemy z problemem i zostanie nam wymiana urządzenia na nowe.

Zacienienie

Przy instalacji na prostym dachu, na którym nie widzimy zacienienia najlepszym rozwiązaniem będzie falownik centralny. Problem pojawia się kiedy na dachu występuję zacienienie wywołane przez m.in drzewa, słupy, kominy. Przy zacienieniu na niewielką ilość modułów dedykuje się dla instalacji optymalizatory TIGO. Użycie tego typu urządzenia pozwala ograniczyć niedopasowanie prądowo-napięciowe w łańcuchu połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych. Możemy stosować je na pojedyncze zacienione moduły. Na instalacji PV gdzie na zacienienie jest narażona duża część instalacji bądź moduły rozmieszczone są na połaciach o różnym nachyleniu i skierowane w różne strony świata najlepszym rozwiązaniem będzie falownik Solaredge z optymalizatorami na każdym module. Przy tym warto nadmienić, że koszt takiej instalacji z optymalizatorami jest droższy od falownika centralnego. Gdy zacienienia brak użycie falownika z optymalizatorami będzie nieuzasadnione ekonomicznie. Najlepiej oddać się w ręce doświadczonej firmy jaką jesteśmy my ELEKTRO CONTROL. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie.

Jak wybrać falownik? podsumowanie:

  • wysoka sprawność zwłaszcza przy częściowym obciążeniu,
  • wysoki stopień ochrony, min. IP65, dzięki solidnej obudowie,
  • lokalny serwis w kraju,
  • łatwa kontrola działania urządzenia poprzez zdalny monitoring, szczegółowe monitorowanie urządzenia, diagnostyka usterek,
  • zgodność z obowiązującymi normami i przepisami.

Sprawdź także: Fotowoltaika i pompa ciepła