pompa ciepła panasonic viessmann lg

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Na dzisiejszym rynku bardzo popularne stały się pompy ciepła powietrzne. Spowodowane zostało to zwiększeniem sprawności COP na przełomie lat. Powietrzna pompa ciepła bazuje na niskotemperaturowej energii cieplnej pochodzącej ze środowiska naturalnego. Pobiera energię zmagazynowaną w powietrzu i przekazuje ją do wody w układzie grzewczym. Pompa ciepła jest urządzeniem uniwersalnym, które może funkcjonować przez cały rok, zapewniając optymalną temperaturę w budynku zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Urządzenia te charakteryzuje całoroczne podgrzewanie wody użytkowej, a także możliwość chłodzenia w upalne dni. Ciepło może być dostarczane do budynku na kilka sposobów, poprzez ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy klimakonwektory, a także w kombinacjach, np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Zasada działania powietrznej pompy ciepła oparta jest na powszechnie znanej zasadzie działania lodówki. Najważniejszą częścią pompy ciepła jest czynnik roboczy. Czynnik roboczy to ciecz, która krąży wewnątrz układu, wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Ciepło odbierane w parowniku podnosi temperaturę i ciśnienie układzie, dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową, a następnie trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji. Po tym, czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje spadek ciśnienia i temperatury i cykl rozpoczyna się ponownie.

pompa ciepła
Pompa ciepła do wytworzenia 4 kW energii grzewczej potrzebuje średnio 1 kW energii elektrycznej. Dodatkowo jeśli pompę ciepła skorelujemy z instalacją fotowoltaiczną otrzymamy najbardziej ekonomiczny i samowystarczalny system grzewczy ze wszystkich obecnie dostępnych na rynku.

Zobacz także: Pompa ciepła z fotowoltaiką

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Obecnie na rynku mamy dwa typu powietrznych pomp:

Monoblok – zawiera jeden moduł, który montuje się na zewnątrz budynku. Kompaktowe urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz pompy obiegowej.

Split- system składa się z dwóch modułów, z których jeden jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. W pierwszym module znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Na moduł wewnętrzny składają się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Oba moduły są połączone rurami chłodniczymi.

[idea]Ważne! W przypadku kiedy jednostka zewnętrzna jest oddalona od jednostki wewnętrznej o 10 metrów należy dołożyć czynnika chłodniczego. [/idea]

Jak dobieramy pompę ciepła?

Podstawowym czynnikiem, branym pod uwagę przy doborze pompy ciepła jest stan budynku.

W domach istniejących, należy zacząć od sprawdzenia czy pompa ciepła będzie w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku. W przypadku gdy termomodernizacja domu nie była zbyt zaawansowana, warto zastosować drugie źródło ciepła, które wspomoże pracę pompy ciepła w okresie najniższych temperatur. Ewentualnie przeprowadzić termomodernizację budynku i dopiero pomyśleć o pompie ciepła.

Ogrzewanie grzejnikowe, które najczęściej występuje w istniejących budynkach, nie stanowi przeszkody dla zastosowania pompy ciepła, zwłaszcza gdy dom został poddany termomodernizacji. Zmniejszone zapotrzebowanie cieplne budynku pozwala na obniżenie temperatury wody grzewczej i wydajności cieplnej grzejników. Niższa temperatura zasilania pozwala na zwiększenie czasu pracy pompy ciepła w sezonie grzewczym.

W przypadku domów nowo wybudowanych jest o wiele prościej. Warto wziąć pod uwagę przy budowie domu, że wybór ogrzewania podłogowego zwiększa efektywność energetyczną pompy ciepła poprzez wykorzystanie niskiej temperatury wody grzewczej (30°). Dodatkowo takie źródło ciepła pozwala uniknąć budowy przyłącza gazu i komina spalinowego.

Przy doborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na wskaźnik COP. Określa on sprawność pompy, czyli jej stopień pozyskania ciepła ze środowiska w stosunku do zużytego przez nią prądu. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik COP jest wartością zmienną i zależy od temperatury górnego i dolnego źródła. Wpływ na wysokość COP mają także urządzenia wchodzące w skład systemu pompy – m.in. sprężarka i zawór rozprężny.

Niezbędne informacje do doboru pompy ciepła przez Naszego specjalistę:

  • typ budynku: wolnostojący/bliźniak
  • lokalizacja budynku: województwo, miejscowość
  • liczba osób mieszkających w budynku
  • rok powstania budynku
  • system ogrzewania: grzejnikowe, podłogowe, mieszane
  • powierzchnia użytkowa budynku
  • ilość kondygnacji: parterowy/parter z poddaszem użytkowym/piętrowy/czy jest podpiwniczony
  • rodzaj konstrukcji: murowany/drewniany; jaki materiał i grubość
  • rodzaj i grubość ocieplenia ścian i więźby dachowej
  • ilość i rodzaj okien: drewniane/plastikowe; 2-szybowe/3-szybowe
  • rodzaj wentylacji: grawitacyjna/mechaniczna
  • czy ciepła woda użytkowa będzie ogrzewana z pompy ciepła

Do każdego Klienta podchodzimy indywidulanie i analizujemy jego potrzeby. Posiadając wszystkie powyższe dane firma Elektro Control sporządza ofertę.